Yerli uçağı geliştiren Sierra Nevada astronotları uzay istasyonuna taşıyacak - Robotizma
Havacılık

Yerli uçağı geliştiren Sierra Nevada astronotları uzay istasyonuna taşıyacak

sierra-nevada-dream-chaser

Yerli uçak projelerini geliştiren Fatih Özmen ve Eren Özmen çiftinin sahibi olduğu Amerika merkezli havacılık ve uzay sistemleri üreticisi Sierra Nevada Corporation, astronotları Uluslararası Uzay İstasyonuna taşımak için NASA ile anlaştı.

Yerli uçak projesi için Türkiye’de TRJet isimli bir şirket kurarak geliştirme çalışmalarını sürdüren ikili, bir yandan da astronotları uzay istasyonuna taşımaya çalışacak. NASA, 2024 yılına kadar uzay istasyonuna yapılacak 18’den fazla ikmal görevi için SpaceX, Orbital ATK ve Sierra Nevada Corporation ile anlaşma sağladı.

Sierra Nevada’nın geliştirdiği uzay aracı Dream Chaser, United Launch Alliance tarafından geliştirilen Atlas V roketiyle yörüngeye ulaşacak, daha sonra yörüngeden Uluslararası Uzay İstasyonuna kadar astronotları ve kargoyu taşıyacak.

SpaceX-Falcon-9

Anlaşma gereği SpaceX kendi kargo roketi Falcon 9 ile Dragon kapsülünü uzaya göndererek daha fazla para kazanacak. Orbital ATK ise yine Atlas V roketiyle havalanacak ve Cygnus kapsülüyle istasyona ulaşacak. NASA şimdilik 18 ikmal görevi olduğunu ve her şirketin 6 kez görev yapacağını açıkladı. Ancak bu sayının ileride büyük ihtimalle artırılacağı belirtiliyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler