Yeni Bir Elektrikli Otomobil Devi Geliyor: Faraday Future - Robotizma
Elektrikli Araçlar

Yeni Bir Elektrikli Otomobil Devi Geliyor: Faraday Future

Faraday-Future-electric-cars
Faraday Future

Elektrikli otomobil sektöründe rekabet kızışmaya başlıyor. Neden mi? Çünkü Faraday Geliyor.

Dünyada elektrikli otomobil denince akla ilk olarak Elon Musk’ın kurucusu olduğu Tesla Motors geliyor. Son teknoloji ürünü elektrikli otomobilleri ile piyasanın tozunu arttıran Tesla’nın geçtiğimiz günlerde Türkiye ofisini kurduğunu duyurmuştuk.

Elektrikli otomobillerini ve şarj istasyonlarını yavaş yavaş tüm dünyaya yaymaya çalışan Tesla için işler şimdilik kusursuz ilerliyor.

Elektrikli otomobil piyasasından pay almak isteyen otomobil devleri de kendi elektrikli araçlarını piyasada tutturmaya çalışıyor. Ancak şu an için hiçbir firma Tesla’nın elektrik araç teknolojisine yaklaşamadı.

tesla-model-x

Tesla’nın elektrikli otomobil sektörünü uzun yıllar domine edeceği düşünülürken ortaya sürpriz bir isim çıktı. Faraday Future isminde yeni kurulan bir teknoloji şirketi elektrikli otomobil üreterek Tesla’ya rakip olacak.
Daha yeni kurulmasına rağmen 400 çalışanı bulunan Faraday, Amerika’da 1.4 milyara mal olacak bir üretim tesisi kurmak için çalışmalara başladı.

Range Rover Evoque Convertible Tanıtıldı!

Gizemli bir şirket olan Faraday Future’ın patronu ve CEO’su henüz bilinmese de, yönetici kadrosuna web adresinden ulaşılabiliyor.

Faraday’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Sampson da dahil olmak üzere yöneticilerinin çoğunu eski Tesla Motors çalışanları oluşturuyor. Tasarım ekibinin başında ise BMW i serisi elektrikli otomobillerinin baş tasarımcısı Richard Kim yer alıyor.

Henüz üretime geçmiş bir şirket olmasa da Faraday’ın ilk elektrikli otomobilini 2017 yılında piyasaya sürmesi bekleniyor. Faraday henüz Tesla için bir tehlike arz etmese de, Apple’ın 2019 yılında piyasaya sürmeyi planladığı sürücüsüz otomobilini Faraday’ın üreteceği söylentileri dikkatleri bu yeni girişim üzerinde topluyor.

İsmini ilk elektrik motoru geliştiren bilim insanı Michael Faraday’dan alan Faraday Future, elektrikli otomobil piyasasında kendine yer bulabilecek mi? Bunu yakın gelecekte hep birlikte göreceğiz.

Dünyanın En Hızlı 10 Otomobili

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler