Türkiye, tarihinin en büyük DDoS saldırısından nasıl korunuyor? - Robotizma
Siber Güvenlik

Türkiye, tarihinin en büyük DDoS saldırısından nasıl korunuyor?

anonymous-turkey

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından “tr” uzantılı domain sunucularına yönelik yoğun bir şekilde DDoS saldırıları düzenleniyor. Özellikle büyük bankaların sunucularını hedef alan hackerlar dün birçok bankanın internet sitesinde kısa süreli olarak çökertti.

ddos-attack-turkey

Peki Türkiye Anonymous, liderliğinde yapılan bu DDoS saldırılarından korunabilir mi?

Sunucuların bant genişliğini adeta istilaya uğratan DDoS saldırılardan korunmanın kesin bir yolu olmasa da, çeşitli yazılım teknolojileri kullanılarak sistemin yükü hafifletilebiliyor. Bu alanda hizmet veren profesyonel şirketler özel yöntemler kullanarak sunucunun ayakta kalmasını sağlayabiliyor.

Dünya tarihinin en büyük siber saldırısı 2013 yılında Spamhaus’a yapılmıştı. Saniyede 300 Gbps trafik alan Spamhaus sunucuları kısa sürede çöktü ve firma bunun üzerine şu anda dünyanın en iyi web güvenlik hizmetini sunan Cloudflare şirketinden yardım istedi.

DNS adreslerini Cloudflare’e yönlendiren Spamhaus’un sunucuları, Cloudflare’ın üstün koruma hizmeti sayesinde tekrar çalışmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl ise Cloudflare tarafından korunan bir internet sitesine saniyede 400 Gbps’lik NTP DDoS saldırısı düzenlendi. İsmi açıklanmayan siteye düzenlenen bu saldırı dünyanın en büyük siber saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’ye yönelik yapılan yoğun DDoS saldırısı sonrasında, tr domain sunucuların bulunduğu ODTÜ’de Cloudflare’in kullandığı IP adresini birçok farklı yerde bulunan sunuculara dağıtan ANYCAST yönetimini kullanarak trafiği en aza indirmeye çalışıyor.

Eğer Türkiye’ye yönelik DDoS saldırıları sürekli olarak devam ederse ODTÜ, Cloudflare gibi bir servisten destek alabilir.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler