Tesla Motors, 2020 yılında piyasanın tozunu attıracak - Robotizma
Elektrikli Araçlar

Tesla Motors, 2020 yılında piyasanın tozunu attıracak

Musk with the Tesla Model S in Fremont on Oct. 1, 2011.

Tesla Motors CEO’su Elon Musk, şirketin gelecek planlarına yönelik her geçen gün önemli açıklamalarda bulunuyor. Bizde Musk’ın son zamanlarda yaptığı açıklamalar ile şirketin 2020 hedeflerini bir araya getirdik. Eğer Tesla, 2020 yılına kadar koyduğu hedefleri başarırsa diğer otomobil üreticilerinin canını fena halde yakabilir.

Dev pil fabrikası: Gigafactory

gigafactory-tesla-motors

Nevada eyaletinde toplamda 5 milyar dolara mal olacak bir pil fabrikası kurmak için çalışmalarını sürdüren Tesla, 2020 yılında fabrikayı tam kapasiteyle çalıştırabilirse bataryaların maliyeti en az yüzde 30 oranında azalacak ve bu durumda otomobil fiyatları da düşmüş olacak.

Sürücüsüz otomobiltesla-autopilot

Şu anda hali hazırda otomatik pilot özelliğini kullanıma sunan Tesla, 2018 yılında araçlarının tamamen sürücüsüz olarak kontrol edilebileceğini belirtiyor.

1000 kilometre menzil

tesla-charger

Şu anda piyasada olan Tesla Model S’in 435 kilometre menzili bulunuyor. Elon Musk, Ekim ayında yaptığı bir röportajda, Model S elektrikli otomobilinin tek şarjla 800 kilometre giderek önemli bir rekor kırdığını açıklamıştı. Tabi Musk bu rekorda otomobilin kaç kilometre hızla gittiğini açıklamadı.

Elon Musk yine aynı röportajda, 2017 yılında bu rekoru 1000 kilometreye çıkarmak istediklerini ifade etmişti.

Yılda 500 bin elektrikli otomobil

tesla-factory

Bu yıl boyunca 50 bin elektrikli otomobil üreten Tesla, 2020 yılında bu rakamı on katına çıkararak 500 bin elektrikli otomobil üretmeyi hedefliyor. Elon Musk, bu ay katıldığı bir etkinlikte Tesla’nın bir gün General Motors, Volkswagen ve Toyota gibi otomobil devlerinden daha büyük bir şirket olacağını belirtmişti.

Model 3 (Y)

tesla-model-3

Şirketin 2017 yılında piyasaya sürmeyi planladığı Model 3 elektrikli otomobili Gigafactory’de üretilen bataryalar ile çalışacak. Tesla, 35 bin dolar gibi bir fiyatla satışa sunulması beklenen Model 3’ün yanı sıra 2020 yılına kadar 2 farklı model daha piyasaya sürecek.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler