Tek kişilik otomatik pilotlu mini helikopter: Ehang 184 - Robotizma
Havacılık

Tek kişilik otomatik pilotlu mini helikopter: Ehang 184

Çin’in popüler drone üreticilerinden Ehang firması, insan taşımak için geliştirdiği ilk hava aracını CES 2016 Fuarı’nda görücüye çıkardı.

Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi bir hali olan Ehang 184 isimli elektrikli mini helikopter, yolcusunu bir konumdan diğerine otomatik olarak götürebiliyor. Yaklaşık 4 kilometre yüksekliğe çıkabilen hava aracı şimdilik sadece 23 dakika boyunca havada kalabiliyor.

ehang-184-03

Oldukça basit bir kullanımı olan hava aracının, 12 inçlik dokunmatik tablet, üzerinden gidilecek konum belirleniyor ve kalkış butonuna basılınca harekete geçiyor. Otomatik uçuş sistemi sayesinde hava trafiğini kontrol eden Ehang 184, yolcuyu belirlenen konuma güvenli bir şekilde taşıyor.

ehang-184

120 kilogram ağırlığa kadar yolcu taşıyabilen mini helikopter, saatte 100 kilometre hıza ulaşabiliyor. Sekiz adet elektrikli motoruyla 142 beygir güç üreten hava aracının, 14.4 kWh kapasiteli bataryası hızlı şarj teknolojisiyle 2 saatte şarj edilebiliyor.

Henüz hiçbir ülkede uçmak için izni bulunmayan Ehang 184, gelecek yıl 200 bin ile 300 bin dolar arasında bir fiyatla satışa sunulacak.

ehang-184-01

Elektrikli hava aracının gelecekte uçan araba görevi görebileceğini düşünen firma, Ehang 184’ün uçuş süresinin biraz yukarı çekebilirse, yakın zamanda hava taksiciliği gibi faaliyetlerde kullanılabilir.

 

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler