Süper hızlı ulaşım projesi Hyperloop testlere başlıyor - Robotizma
Teknoloji

Süper hızlı ulaşım projesi Hyperloop testlere başlıyor

hyperloop
Hyperloop

Uzun yıllardır yapılması imkansız gözüken Hyperloop projesi gelecek ay testlere başlıyor. Süper hızlı ulaşım sağlayacak Hyperloop projesini hayata geçirmeye çalışan iki şirketten biri olan Hyperloop Technologies, Las Vegas’ta 1 kilometrelik bir test pisti inşa ediyor.

hyperloop-test-las-vegas

Hyperloop Tech, gelecek ay başlayacak testlerin nasıl bir sistem üzerinde yapılacağını gösteren bir video yayınladı. Hyperloop için yapılacak ilk testler beklenenin aksine bir tüp içerisinde değil açık hava ile temas halinde yapılacak.

1 kilometre uzunluğundaki pist üzerinde yaklaşık 540 km hız ile hareket edecek ve 1-2 saniye içerisinde pisti tamamlayacak. Test yolunun sonunda süper hızlı aracı yavaşlatıcı bir sistem kullanıyor.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ta kendi Hyperloop projesini hayata geçireceğini açıklamıştı. Hyperloop Tech şimdilik Elon Musk’tan hızlı davranmış gibi gözüküyor.

2017 yılına kadar test çalışmalarına devam edecek Hyperloop Tech, daha sonra pist inşasına başlayacak. 1130 kilometre hızla hareket edecek Hyperloop 2020 yılında faaliyete geçmiş olacak.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler