SpaceX, Falcon 9 roketinin kalkışını yine erteledi - Robotizma
Havacılık

SpaceX, Falcon 9 roketinin kalkışını yine erteledi

F9 FLT-001

Elon Musk’un CEO’su olduğu uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, geçtiğimiz hafta Falcon 9 roketinin 19 Aralık’ta Orbcomm telekomünikasyon şirketine ait 11 adet ufak uyduyu uzaya taşıyacağını açıklamıştı.

SpaceX, 19 Aralık’ta gerçekleşmesi beklenen fırlatmayı ikinci kez erteledi. Falcon 9 roketi Türkiye saatiyle Salı sabahı 03:00 sularında kalkışa geçecek.

Falcon 9 roketi son uzay görevi için fırlatıldığında hava 2 dakika yükseldikten sonra yatak hareket ederek bir süre sonra infilak etmişti.

Orbcomm uydularını uzaya taşıyıp dünyaya geri dönecek olan Falcon 9 roketi, Cape Canaveral Uzay Üstüne iniş yapmayı deneyecek.

Daha önce Falcon 9 roketini okyanus üzerinde bir platforma indirmeyi deneyen ve başarısız olan SpaceX bu kez şansızı karada deneyecek. Eğer Falcon 9 yeryüzüne sağ salim inmeyi başarırsa Blue Origin’in uzay roketi New Shepard’a cevap vermiş olacak.

blue-origin-new-shepard

Dünyanın en büyük e-ticaret sistesi Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin geçtiğimiz ay New Shepard isimli uzay aracını 100 kilometre yüksekliğe çıkarıp tekrar yeryüzüne başarılı bir şekilde indirmeyi başarmıştı.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler