Saatte 1300 kilometre hıza ulaşacak Hyperloop projesi testlere başlıyor - Robotizma
Teknoloji

Saatte 1300 kilometre hıza ulaşacak Hyperloop projesi testlere başlıyor

hyperloop

Hyperloop Technologies, bugüne kadar yapılması imkansız olarak görülen süper hızlı ulaşım projesi Hyperloop için bu ay içerisinde testlere başlayacak.

Amerika’nın Nevada eyaletinde gerçekleştirilecek olan testler için 5 kilometre uzunluğunda bir pist inşa ediliyor. Pist üzerinde yapılacak olan ilk testlerde 2 saniyede 540 kilometre hıza çıkacak olan Hyperloop kapsülü 10 saniye gibi bir sürede pisti tamamlayacak. Hyperloop Tech saatte 700 kilometre civarında bir hıza ulaşması beklenen kapsülü pistin sonunda durdurmak için özel bir düzenek kullanacak.

Hyperloop Tech şirketi 2017 yılına kadar devam edecek olan test çalışmalarının ardından pist inşasına başlayacak. Saatte 1150 ila 1300 kilometre arasında bir hızla hareket etmesi planlanan Hyperloop projesi 2020 yılında hayata geçirilecek.

SpaceX ve Tesla Motors’un CEO’su olan Elon Musk’ta kendi Hyperloop projesi için çalışmalarını sürdürüyor. Musk’ın Hyperloop projesi için yapılacak kapsül tasarımı yarışmasına İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Sci-X takımı da katılacak.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler