Renault’un ofisleri karbon emisyonu hilesi yüzünden basıldı - Robotizma
Otomobil

Renault’un ofisleri karbon emisyonu hilesi yüzünden basıldı

renault-clio

Fransız otomobil devi Renault’un ofisleri ülkenin anti-dolandırıcılık birimi detektifleri tarafından karbon emisyon değerlerinde hile yapıldığı şüphesiyle basıldı. Fransız CGT sendikası tarafından doğrulanan haber piyasalarda şok etkisi yarattı.

Volkswagen’den sonra bir başka Avrupalı otomobil devinin de başı karbon emisyonu yüzünden derde girmiş gibi gözüküyor. Renault’un hisseleri baskının duyulmasından sonra yüzde 20’den fazla oranda azaldı.

Geçtiğimiz yıl Alman otomobil devi Volkswagen’in dizel motorlu araçlarda karbon emisyon değerlerini bir yazılımla düşük gösterdiği ortaya çıkmıştı. Dieselgate skandalı olarak adlandırılan bu olayın ardından ABD hükümeti tarafından Volkswagen’e milyar dolarlık tazminat davaları açıldı.

Tüm dünyada satışları yüzde 20’den fazla azalan Volkswagen, elektrikli otomobil yatırımlarıyla kötüye giden durumunu toparlamaya çalışıyor.

Renault’un hile yapıp yapmadığı konusunda henüz resmi kurumlar tarafından bir açıklama yapılmadı. Otomobil devinin hisseleri kısa sürede eriten bu olayın ardından yeni bir dieselgate skandalın ortaya çıkarsa otomobil piyasasında beklenmedik sonuçlar yaşanabilir.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler