Proterra’nın yeni elektrikli otobüsü Catalyst XR tek şarjla 450 kilometre gidebiliyor! - Robotizma
Elektrikli Araçlar

Proterra’nın yeni elektrikli otobüsü Catalyst XR tek şarjla 450 kilometre gidebiliyor!

proterra-catalyst-xr

Elektrikli araçlar artık gündemimizde daha çok yerleşmeye devam ediyor. Çevre ve enerji dostu bu araçların yaygınlaşması sadece biz insanları değil Dünya üzerindeki tüm canlıların hayatını olumlu etkiliyor.

Amerika’da elektrikli otobüs üretimi yapan Proterra’nın son projesi olan Catayst XR, tek şarjla 50 km ortalama hızla giderek 450 kilometre yol gidebiliyor.
proterra-catalyst-xr-2
Tüm mühendislik aşamaları sıfırdan üretilen Catayst XR’ın yakın zamanda yollara düşmesi planlanıyor. Elektrikli otobüsler Londra başta olmak üzere dünyanın belirli şehirlerinde sınırlı sayıda da olsa kullanılıyor.

Daha uzzun menzinli ve daha az enerji tüketen yeni modeller ortaya çıktıkça elektrikli otobüsler yaygın olarak kullanılacaktır. Umarız bu teknolojilerden ülkemizde en kısa sürede nasibi alır.

Amerika’da Tesla’nın başlattığı elektrikli otomobil devrimi tüm hızıyla devam ediyor. Gelecek on yılda tüm dünyada elektrikli araçlar yaygın olarak kullanılmaya başlanacak. Proterra’da elektrikli otobüs alanında bu devrimin kazananlarından biri olacak gibi gözüküyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler