PC satışları azalıyor, Window 10’da çare olmadı - Robotizma
Teknoloji

PC satışları azalıyor, Window 10’da çare olmadı

Windows-10-laptop

Son yıllarda akıllı telefon ve tablet satışlarının artmasıyla birlikte, kişisel amaçlı bilgisayar kullanım oranında büyük bir düşüş yaşanıyor. Gartner ve IDC’nin açıkladığı iki farklı rapor PC satışlarındaki azalmayı net bir şekilde ortaya koyuyor.

2015 yılının son çeyreğini kapsayan raporlara göre, Apple dışında piyasadaki tüm bilgisayar üreticilerinin küresel satışlarında azalma yaşandı.

macbook-air

IDC küresel bilgisayar sevkiyatının son çeyrekte yüzde 10.6 azalarak 71.9 milyona gerilediğini açıklarken, daha iyimser bir tablo çizen Gartner ise son çeyrekte yüzde 8.3 azalma ile 75.7 milyon bilgisayar sevkiyatı yapıldığını belirtiyor.

Küresel pazarda Lenovo’nun liderliği devam ederken, HP yakın takibini sürdürüyor. Dell, Asus ve Apple firmaları da en çok bilgisayar sevkiyatı yapan ilk 5 şirket arasında yer alıyor.

Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Mac satışlarını yüzde 2.8 oranında artırmayı başardı. Windows 10 ile birlikte biraz toparlanması beklenen Windows PC pazarı ise her geçen gün kan kaybetmeye devam ediyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler