Obama'dan sürücüsüz otomobillere 4 milyar dolarlık destek - Robotizma
Otomobil

Obama’dan sürücüsüz otomobillere 4 milyar dolarlık destek

google-autonomous-car

Sürücüsüz otomobiller, yakın geleceğin en önemli teknolojik hedefleri arasında yer alıyor. Piyasda ki neredeyse tüm otomobil üreticileri kendi otonom sürüş teknolojilerini geliştirmeye çalışıyor.

Birçok firma 2020 yılında araçlarının belirlenen konuma otomatik olarak hareket edebileceğini söylüyor. Son dönemde geliştirdiği elektrikli otomobilleriyle piyasanın yeni yıldızı olarak görülen Tesla Motors’da şu anda sadece otoyollarda yarı otonom olarak hareket edebilen araçlarının 2018 yılında tamamen sürücüsüz olarak hareket edebileceğini iddia ediyor.

tesla-autopilot

Otomobil piyasası yoğun bir Ar-Ge çalışması üzerindeyken ABD hükümeti de, sürücüsüz araç teknolojilerini hem güvenlik açısından hem de sera gazı etkisini azaltarak insan sağlığına önemli katkı sağlayacağını düşünerek destekleme kararı aldı.

ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx, Obama yönetiminin sürücüsüz otomobil programının detaylarını Detroit Otomobil Fuarı’nda açıkladı.

Sürücüsüz otomobil teknolojilerinin geliştirme çalışmalarını hızlandırmak için 10 yıllık bir program hazırlığı içerisinde olan Obama yönetimi, bu program için 2017 yılı bütçesinden 4 milyar dolarlık kaynak ayıracak.

Yeni programla birlikte ulusal kanunlarda değişiklik yapılarak, iki yıl içerisinde 2500 otonom aracın otoyollarda test edilmesine imkan sağlanacak.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler