Nissan sürücüsüz otomobil modellerini 2020 yılında piyasaya sürecek - Robotizma
Elektrikli Araçlar

Nissan sürücüsüz otomobil modellerini 2020 yılında piyasaya sürecek

Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016 Fuarı’nda birçok otomobil devi sürücüsüz otomobil konseptlerinin tanıtımını gerçekleştirdi. Japon otomobil devi Nissan’da kendi sürücüsüz araç konseptini tanıtırken, bu teknolojiyi kullanacak otomobillerin ne zaman piyasaya çıkacağını açıkladı.

Renault-Nissan CEO’su Carlos Ghosn “sıfır emisyon ve sıfır ölüm” politikasıyla geliştirdikleri elektrikli ve sürücüsüz otomobillerin 2020 yılında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

nissan-piloted-drive-2

Nissan’ın elektrikli Leaf otomobilinin üzerine geliştirdiği Leaf Piloted Drive konsept aracı, Tesla’nın otomatik pilot özelliği gibi şeritli otoyollarda, kendi başına hareket edebiliyor.

Piloted Drive otomobilinin üzerinde radar sistemleri, kameralar, milimetrik lazer tarayıcıları ve yüksek hıza sahip bilgisayar çipleri yer alıyor. Bu teknik donanımlar sayesinde otomobil trafikte kendi başına şerit değiştiriyor, sollama yapabiliyor, trafiğe göre hızını ayarlayıp kırmızı ışıkta durabiliyor.

Silikon Vadisi’nde sürücüsüz otomobil teknolojilerine yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarının sürdürecek olan Nissan, tamamen sürücüsüz olarak çalışabilen 10 farklı otomobil modelini 2020 yılında Amerika, Avrupa, Çin ve Japonya’da piyasaya sürecek.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler