MIT'nin geliştirdiği sistem ile drone'lar kendi kendine uçabiliyor. - Robotizma
Donanım

MIT’nin geliştirdiği sistem ile drone’lar kendi kendine uçabiliyor.

mit-otonom-drone

Massachusetts Teknoloji Ensitüsü’nde görev yapan bir araştırma ekibi insansız hava araçlarının kendi başlarına hareket edebilecekleri otonom drone sistemi geliştirmeyi başardı. Bu sistem sayesinde drone’lar çevredeki nesnelere çarpmadan hareket edebilecekler.

Dünya’da en fazla teknolojik gelişmenin yaşandığı ülkelerin başında Amerika geliyor. ABD’yi bu alanda en iyilerden birisi yapan nedenlerin başında üniversiteler geliyor. MIT’nin de aralarında yer aldığı birçok Amerikan üniversitesi dünya teknolojisinin şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka biriminden Adam Barry liderliğindeki ekip, Pushbroom Stereo ismi verilen otonom drone sistemini geliştirdi. Sistem 2 adet stereo kamera ve 2 adet dört çekirdekli işlemci ile çalışıyor.

Pushbroom Stereo sistemi ile, drone’lar yüksek hızda hareket ederken çevreyi algılayıp herhangi bir nesneye çarpmadan yoluna devam edebiliyor.

Aşağıdaki videoyu izleyerek sistemin çalışma mantığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Videoda saatte 48 kilometre hızla giden bir drone’un bu sistemi kullanarak nasıl kolaylıkla hareket edebildiği gösteriliyor.

Geleceğin güvenlik, savaş ve kargo taşıma sistemleri olarak görülen drone’lar bu sistem sayesinde güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Kaynak: MIT

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler