Mars yolculuğu için geliştirilen ısı kalkanı testleri tamamladı. - Robotizma
Bilim

Mars yolculuğu için geliştirilen ısı kalkanı testleri tamamladı.

mars

Geçtiğimiz hafta Nasa’nın Mars’ta su bulduğunu açıklaması ve vizyona giren The Martian filmi gelecekte yapılacak bir Mars yolculuğu için büyük bir ilgi toplamış olabilir.

Ancak Mars gibi bir gezegene 18 ton ağırlığında olan Mars’a İniş Aracı’nın (MAV) kızıl gezegene iniş yapması hiçte kolay değil. Mars, Dünya gibi bir atmosfere sahip olmadığı için iniş sırasında sürtünme ısısı oluştursa da, MAV aracının hızını azaltmıyor.

NASA, MAV aracının güvenli bir iniş sağlamak için bir ısı kalkanı üzerinde çalışıyor. Ames Araştırma Merkezin’de yürütülen çalışmada karbon-fiber kumaş kullanarak şemsiye benzeri katlanabilir bir ısı kalkanı geliştirdi.

Mars simülasyon testlerini yakın zamanda tamamlayan ısı kalkanının, 2017 yılında Venüs’e gönderilecek kapsülünün inişi için hazır olabileceği belirtiliyor.

adept-test-3

İniş görevi başarılı bir şekilde tamamlansa bile iniş sırasında yakıtının büyük bir bölümünü harcayacak olan MAV, geri dönüş için gerekli olacak yakıtı Mars atmosferinden elde edilecek sıvı oksijen ile sağlayacak.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler