Lityum iyon pillerin patlama sorununa çözüm bulundu - Robotizma
Bilim

Lityum iyon pillerin patlama sorununa çözüm bulundu

Hoverboard-Fire

Stanford Üniversitesi araştırmacıları son yıllarda hayatımızın en önemli parçalarından biri haline gelen lityum iyon pillerin aşırı ısınma sonrası patlama sorununa çözüm buldu.

Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve daha birçok elektronik üründe kullanılan lityum iyon bataryalar kullanılıyor. Lityum iyon aşırı ısınma sonucu patlama sorunları, son dönemde düşük kaliteli hoverboard’ların yaygınlaşmasıyla iyice arttı.

Stanford araştırmacılarının geliştirdiği yeni teknoloji yanma sorunu nedeniyle birçok yerde kullanılmaları yasaklanan hoverboard’lar içinde adeta bir ilaç olacak.

lithium-ion-battery

Yeni geliştirilen yöntem ile lityum iyon bataryalar aşırı ısınma durumunda kendini kapatıyor ve sıcaklık seviyesi normale döndüğünde tekrar çalışmaya başlıyor.

Araştırmacılar yanma problemini engellemek için iletken nikel partikülleriyle kaplanan bir elastik film üretmiş, pilin aşırı ısınma durumunda elastik film genişliyor ve iletken nikel partikülleri birbirinden uzaklaşıyor, bu durumda pil kendini kapatıyor. Pil soğumaya başladığında ise nikel partikülleri birbirine yaklaşıyor ve bu sayede pil tekrar çalışabilir hale geliyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler