Kitlesel fonlama nedir? - Robotizma
İnternet

Kitlesel fonlama nedir?

kitlesel-fonlama-crowdfunding

Bugüne kadar kitlesel fonlama platformlarında, ön sipariş ve destek toplayan birçok teknoloji ürününü sizlere tanıttık. Ancak kitlesel fonlama platformları dünyada yaygın olarak kullanılmasına rağmen, ülkemizde hala yeterince popüler değil. Bizde bu yazıda kitlesel fonlama platformlarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştıklarını anlatmaya çalıştık.

Kitlesel fonlama, İngilizce crowdfunding kelimesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılıyor. Kitlesel fonlama platformları ise, sermaye desteği olmayan projelerin birçok farklı kişi tarafından desteklenerek hayata geçirilmesini sağlıyor. Örnek verirsek, bir ürün prototipi geliştirdiniz zaman sermayeniz yoksa bu prototipi bir ürün haline dönüştürerek piyasaya sürmeniz zor olabilir.

Kitlesel fonlama platformları aracılığıyla piyasaya sürmek istediğiniz ürün için bir kampanya başlatarak, ön sipariş ve destek toplayabiliyorsunuz. Normal şartlar artında çok büyük reklamlar ile ulaşabileceğiniz bir kitleye ürünlerinizi tanıtıp, ön satış yapma imkanı sağlayan bu platformlar komisyon aracılığıyla çalışıyor.

Tabi bu platformlarda sadece teknoloji ürünleri desteklenmiyor, sosyal sorumluluk, tasarım, müzik, sinema, kitap vb. kültür sanat projeleri içinde bu platformlarda kampanyalar oluşturularak destek toplanabiliyor.

OCULUS RIFT LAUNCH

Dünyada şu anda Kickstarter, Indiegogo ve GoFoundMe platformları en çok tercih edilen kitlesel fonlama platformları olarak göze çarpıyor. Oculus Rift, Pebble ve Ouya gibi cihazların Kickstarter platformu sayesinde buralara geldiğini belirtelim.

Oculus Rift, 2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı. Ouya’da geçtiğimiz yıl Razer tarafından satın alındı. Kickstarter üzerinde en çok fonlanan teknoloji ürünlerinden Pebble ise, şu anda dünyanın en büyük akıllı saat üreticileri arasında yer alıyor.

Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olan kitlesel fonlama için Fongogo isimli bir platform bulunuyor. Henüz çok fazla ilgi görmeyen bu platformda sinema ve kitap projeleri öne çıkarken, maalesef teknoloji kategorisinde elle tutulur bir projeye rastlayamıyoruz.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler