Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, uzaya çıkan roketi sağ salim indirmeyi başardı. - Robotizma
Bilim

Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin, uzaya çıkan roketi sağ salim indirmeyi başardı.

blue-origin-new-shepard
Blue Origin New Shepard

Son yıllarda uzay ve roket teknolojilerinde çığır açacak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX uzay şirketinin geliştirdiği roketler ve kapsüller Nasa tarafından birçok kez kargo görevlerinde kullanıldı.

Ancak uzaya kargoları taşıyan roketler yüksek maliyetlerle üretiliyor ve yeniden kullanılamıyor. Roketleri fırlatıldıktan sonra yeryüzüne indirerek yeniden kullanmak isteyen SpaceX uzun süredir yaptığı iniş testlerinde bir türlü olumlu sonuç alamamıştı.

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’un kurduğu Blue Origin uzay şirketinin geliştirdiği roket “New Shepard” bu sabah fırlatıldıktan sonra 100.5 kilometre yükseldi ve sonra tekrar yeryüzüne dikey olarak inmeyi başardı.

New Shepard’ın bu başarısını Elon Musk’ta boş bırakmadı. SpaceX ve Tesla Motors’un CEO’su Musk,Twitter üzerinden Jeff Bezos ve Blue Origin ekibini tebrik etti.

Jeff Bezos’ta yeniden kullanılabilir roketin başarıyla iniş yapmasının ardından Twitter’a katıldı ve aşağıdaki videoyu paylaştı.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler