Intel’in Skylake işlemcilerinde önemli bir hata keşfedildi - Robotizma
Donanım

Intel’in Skylake işlemcilerinde önemli bir hata keşfedildi

Intel-Skylake

Intel’in 6.nesil Skylake serisi işlemcilerinde, bilgisayarların donmasına neden olan önemli bir hata keşfedildi. Asal sayılar üzerine araştırmaların yapıldığı Büyük İnternet Mersenne Asal Sayı Arama (GIMPS) ağı üzerinde çalışan matematik profesörleri, Prime95 uygulamasını kullanırken büyük rakamlarla yaptıkları işlemlerde sistemin donarak kullanılamaz hele geldiğini keşfetti.

Intel tarafından da doğrulanan donma sorunun, karmaşık iş yüküne sahip uygulamaları kullanırken yaşandığı anlaşıldı. Prime95 tarzı yüksek karmaşık işlemlerin yapıldığı uygulamalar çalıştığında işlemci askıya alınıyor ya da öngörülen bir sistem davranışı meydana geliyor.

Intel donma problemi yaşatan bu soruna kısa sürede bir çözüm buldu. Sadece Linux ve Windows işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlarda meydana gelen hata yeni bir BIOS güncellemesiyle çözülecek. Intel güncellemenin dağıtılması için donanım distribütörleriyle bağlantıya geçti.

Büyük İnternet Mersenne Asal Sayı Arama (GIMPS) ağında, saniyede 150 trilyon hesaplama yapabilen 360 bin adet işlemci kullanılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Curtis Cooper isimli matematikçi GIMPS üzerinde 17 milyondan fazla basamaktan oluşan en büyük asal sayıyı keşfetmişti.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler