HTC için tehlike çanları çalmaya başladı - Robotizma
Akıllı Telefon

HTC için tehlike çanları çalmaya başladı

htc

Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, Android’in ilk yıllarında piyasaya sürdüğü cihazlarla piyasadaki en büyük telefon üreticilerinden biri haline gelmeyi başarmıştı. Ancak ilerleyen zamanda Android pazarında artan rekabet HTC için büyük tehlike oluşturmaya başladı.

Çinli Huawei ve Xiaomi gibi akıllı telefon üreticilerinin birkaç yıl içerisinde piyasayı adeta ele geçirmesiyle birlikte HTC’nin akıllı telefon satışlarında büyük düşüşler yaşandı.

htc-one-a92015 yılının finansal raporlarını açıklayan HTC’nin akıllı telefon satışları 2014 yılına oranla yüzde 35’ten fazla azaldı. Kötü gidişe dur diyemeyen Tayvanlı üreticinin 2014 yılı sonunda 5.64 milyar dolar olan piyasa değeri, geçtiğimiz yılın sonunda 3.65 milyar dolar seviyesine geriledi.

HTC’nin Kasım ayında piyasaya sürdüğü iPhone benzeri yeni amiral gemisi One A9, satış rakamlarını bir süreliğine artırsa da, HTC birçok üreticinin satış rekoru kırdığı Noel tatili döneminde beklenen rakamlara ulaşamadı.

Akıllı telefon pazarındaki payını giderek kaybeden HTC, 2020 yılında 30 milyarlık bir değere ulaşması beklenen sana gerçeklik pazarına yönelik yatırımlar yapıyor. HTC, Valve ile birlikte geliştirdiği sanal gerçeklik cihazı Vive VR ile Oculus Rift ve PlayStation VR’ın en büyük rakibi olacak.

HTC-Vive-VR

 

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler