Hacettepe'den yüzde yüz yerli elektrikli otomobil: EVT S1 - Robotizma
Otomobil

Hacettepe’den yüzde yüz yerli elektrikli otomobil: EVT S1

evt-s1

Evet başlığı yanlış okumadınız Hacettepe Üniversitesi, tamamı yerli üretim olan elektrikli otomobil geliştirmeyi başardı.

Geçtiğimiz Salı günü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yerli otomobilin ilk prototipini tanıtması ile birlikte ülkede gündem olmuştu. Prototipin Cadillac BLS benzerliğini fark eden vatandaşlar bu aracın yerli olmadığını kopyalandığını düşünmüştü. Ancak daha sonra prototipin gerçek tasarım olmadığı henüz geliştirilme aşamasında olduğu açıklandı.

Yerli otomobil tartışmaları ülkenin gündeminde iken Hacettepe Üniversite’si, tamamen yerli üretim olan  EVT S1 elektrikli otomobilini geliştirdiğini duyurdu.

EVT-S1-Elektrikli-Otomobil

Karbon fiber ve glass fiber malzemeleri ile güçlendirilmiş lifli polimerden üretilen Aerodinamik gövdeye sahip çok az elektrik tüketiyor.

Türk mühendisler tarafından 3 yıllık yoğun bir çalışmanın sonucunda geliştirilen elektrikli otomobil teknik özellikleri ile dikkat çekiyor.

EVT S1, 90km/saat sabit hızla 100kilometre’de sadece 10kw/saat enerji tüketiyor. Türkiye şartlarında hesap yaptığımızda km başına 3.5-4 kuruş yakıt tüketimi yapıyor.

100km hıza 7.5 saniyede ulaşan elektrikli otomobil, 30 dakikalık şarj ile 300 kilometre yol gidebiliyor. İstanbul – Ankara arasında ise sadece 18 liralık enerji tüketiyor.

EVT S1’in parçalarının tamamı, Hacettepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği laboratuvarı, Ostim ve İvedik organize sanayi bölgesinde üretilmiş.

Yüzde yüz yerli üretim olan elektrikli otomobil EVT S1’in fiyatı ise 50 bin dolar olarak belirlenmiş.

EVT-S1

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler