Görme engelliler için geliştirilen akıllı saat: Dot - Robotizma
Akıllı Saat

Görme engelliler için geliştirilen akıllı saat: Dot

dot-braille-smartwatch-01

Washington Üniversitesi öğrencileri geçtiğimiz aylarda görme engelliler için geliştirdikleri Dot isimli akıllı saat konseptini tanıtmıştı.

Dot akıllı saati sosyal sorumluluk açısından önemli bir cihaz olmasına rağmen etkileyici bir tasarıma sahip değildi. Bu akıllı saat konseptini daha iyi bir tasarımla hayata geçirmek isteyen ekip bir şirket kurarak geliştirme çalışmalarına başlamış.

dot-braille-smartwatch-03

Braille alfabesini kullanan akıllı saatin tasarımını tamamen değiştiren ekip, giyilebilir cihaza çok daha iyi bir görünüm kazandırmış.

Düşük güç tüketen Bluetooth ve WiFi ile akıllı telefonlara bağlanabilen akıllı saat, gelen mesajları, tweetleri, e-kitapları Braille alfabesine çevirerek cihazın ekranına yansıtıyor. Görme engelli kullanıcılar cihazın ekranına dokunarak bu yazıları okuyabiliyor.

Jiroskop ve ivmeölçer gibi sensörlere sahip olan akıllı saatte 7000mAh kapasiteli batarya bulunuyor. Dot akıllı saatini geliştirmeye devam ekip giyilebilir cihazı gelecek yıl 300 dolar gibi bir fiyatla satışa sunmayı amaçlıyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler