Faraday ilk elektrikli otomobil konseptini tanıttı: FFZERO1 - Robotizma
Elektrikli Araçlar

Faraday ilk elektrikli otomobil konseptini tanıttı: FFZERO1

faraday-future-ffzero1-03

Tesla Motors’a rakip olması beklenen gizemli elektrikli otomobil üreticisi Faraday Future ilk otomobil konseptini CES 2016’da tanıttı.

Süper otomobilleri aratmayan bir görünümü olan FFZERO1 isimli tek koltuklu fütüristik elektrikli otomobil konsepti, üst düzey özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. 1000 beygir gücündeki konsept otomobil, 100 kilometre hıza 3 saniyeden kısa bir sürede ulaşırken, saate maksimum 320 kilometre hız yapabiliyor.

faraday-ffzero1

Tavanı cam ile kaplı olan FFZERO1, iç mekanında teknolojiyi sonuna kadar kullanıyor. Akıllı telefon yerleştirilebilen direksiyonu ile navigasyon desteğini sürücünün görüş alanına iyice yaklaştıran araç, gösterge paneliyle sürücü hakkında biyometrik veri toplayabiliyor.

faraday-future-ffzero1-04

Elektrikli otomobil konseptinde, Halo Safe System desteğiyle sürücünün güvenliğini öncelikli hale getiren Faraday, sürücü kaskına ise su ve oksijen tüpleri yerleştirmiş.

Faraday’ın tanıtımını yaptığı fütüristik süper elektrikli otomobil konsepti, aslında seri üretime geçecek bir araç değil. FFZERO1, şirketin neler yapabileceğini kanıtlamak ve Tesla’ya gözdağı vermek için geliştirmiş bir otomobil.

faraday-future-ffzero1-02

ABD’nin Nevada eyaletinde bir milyar dolara mal olacak bir fabrika kurmak için çalışmalarını sürdüren Faraday, bir yandan da bu fabrikada üreteceği ve Tesla’nın Model S ve Model X elektrikli araçlarının karşısına çıkaracağı otomobilleri geliştirmeye devam ediyor.

 

İlk olarak 2014 yılında gizemli bir şekilde kurulan ve daha sonra Tesla Motors’un yöneticilerini transfer ederek elektrikli otomobil geliştirme çalışmalarına başlayan Faraday Future, ilk çalışan elektrikli otomobilini 2017 yılında piyasaya sürecek.

faraday-future-ffzero1-01 faraday-future-ffzero1 faraday-future-ffzero1-05 faraday-future-ffzero1-06

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler