Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Ebola salgını bitti - Robotizma
Bilim

Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Ebola salgını bitti

ebola-salgını

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında Batı Afrika’da Ebola salgının tamamen durdurulduğunu açıkladı.

İlk kez 1976 yılında Kongo’da ortaya çıkan Ebola virüsü 2013 yılına kadar Afrika ülkelerinde binden fazla kişine ölümüne yol açmıştı. 2013 yılında biranda birçok farklı Afrika ülkesinde ortaya çıkan Ebola salgını, iki yıl içerisinde tüm dünyada 11 binden fazla kişinin ölümüne yol açtı.

Kısa süre içerisinde yayılan Ebola salgınını araştırmak ve durdurmak için Batı Afrika ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, 2014 yılının Ağustos ayında Ebola virüsünü yok edecek aşıyı geliştirmeye başladı. Bilim adamları tam bir yıl sonra Ebola virüsüne karşı yüzde 100 etkili aşıyı geliştirmeyi başardı.

Dünya Sağlık Örgütü, aşının bulunmasıyla birlikte yayılması iyice yavaşlayan Ebola salgınının, en son görüldüğü ülke olan Liberya’da son 42 gündür kimsenin virüsten etkilenmediğini açıkladı.

Bugüne kadar tüm dünyada 28 bin kişiyi etkileyen ve 11 bin kişinin hayatına mal Ebola salgınının, Liberya, Sierra Leone ve Gine gibi en yaygın olduğu ülkelere 2.2 milyar dolarlık bir ekonomik zararı olduğu tahmin ediliyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler