Drone avcılığı dönemi başlıyor [Video] - Robotizma
Drone

Drone avcılığı dönemi başlıyor [Video]

Geçtiğimiz yıl içerisinde Japon hükümetinin nükleer enerji politikasını protesto etmek isteyen eylemciler, küçük bir miktarda radyoaktif kum taşıyan bir drone’u başbakanlık binasının üzerinden uçurmuştu. Bu olayın ardından Tokyo Polisi havada izinsiz uçuş yapan ve tehlike oluşturabilecek drone’ları yakalamak için bir avcı drone sistemi geliştirmeye başlamıştı.

Yine geçtiğimiz yıl Amerika’da bir drone kullanıcısı DJI Phantom modeli drone’nunu yanlışlıkla Beyaz Saray’ın bahçesine düşürmüştü.

Bu yaşanan olaylardan sonra birçok yerde drone avlama sistemleri geliştirmek için çalışmalar başlatıldı. Michigan Teknoloji Üniversite’sinde görev yapan araştırmacılar da, kişisel amaçlı kullanılan ufak boyutlardaki drone’ları yakalamak için bir avcı drone sistemi geliştirdiklerini duyurdu.

drone-catcher

12 metre mesafede bulunan drone’ları avlayabilen insansız hava aracı, küçük boyutlardaki drone’lardan daha hızlı ve otomatik olarak hareket edebiliyor. Araştırmacılar “Robotik Şahin” olarak adlandırdıkları avcı drone sisteminin uçuş lisansı olmadan uçurulan ya da herhangi bir terörist saldırı amaçlı kullanılabilecek drone’ları yakalamak için kullanabileceğini belirtiyor.

ABD Federal Havacılık Kurulu, geçtiğimiz aylarda çıkarılan yeni yasa ile ülkedeki 250 gram ila 23 kilo arasında ağırlığa sahip tüm drone’ları kayıt altına almaya başlamıştı. Amerika’da lisanssız drone uçuranlara 250 bin dolara kadar para cezası kesilecek.

Ülkemizde henüz tehlikeli bir drone vakası yaşanmadı ancak, Kasım ayında bazı kişilerin İstanbul’da bulunan bir kız yurdunu gözetlemek için insansız hava araçlarını kullandığı kameralara yansımıştı.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler