DJI, drone'lar için GPS tabanlı uçuş kısıtlamasını devreye sokuyor - Robotizma
Drone

DJI, drone’lar için GPS tabanlı uçuş kısıtlamasını devreye sokuyor

DJI-Phantom-3-drone

Geçtiğimiz yılın en popüler teknoloji ürünleri arasında yer alan drone’ların, bilinçsizce veya kötü amaçlı olarak kullanılması tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Drone üreticileri de uçuşa yasak bölgelerde ve havalimanı yakınlarında drone’ların kullanılmaması için çeşitli yöntemler deniyor.

Popüler drone üreticisi 3DR, Kasım ayında duyurduğu AirMap sistemiyle uçuşa yasak bölgelere giren drone’ları uyarmaya başlamıştı.

Dünyanın en iyi drone üreticileri arasında yer alan DJI ise işi bir adım ileri götürerek GPS tabanlı uçuş kısıtlaması yapacak GEO sistemini test etmeye başladı.

DJI-Phantom-3

Peki nedir bu GEO? Nasıl çalışır?

Uçuşa yasak bölgeler ya da, önemli devlet adamlarının yaptığı ziyaretler, konserler, futbol maçları sırasında geçici olarak uçuşa yasak bölge ilan edilen alanlarda drone ya da herhangi bir hava aracı kullanırsanız hapsi boylayabilirsiniz.

DJI tarafından geliştirilen GEO sistemi, işte tam bu noktada devreye girerek GPS tabanlı uçuş kısıtlaması yapacak ve sizin herhangi bir şekilde suç işlemenize engel olacak.

Henüz test aşamasında olan sistemi kullanmak için DJI tarafından kredi kartı ya da telefon numarasıyla onaylanan bir hesabınızın olması gerekiyor.

Drone sahiplerini yasal sorumlu yapmak isteyen ABD Federal Havacılık Kurumu’da geçtiğimiz ay çıkarılan yeni yasa ile ülkedeki tüm ufak çaplı drone’ları kayıt altına almaya başladı.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler