Devrim yapan telefon: iPhone, 9 yaşında - Robotizma
Akıllı Telefon

Devrim yapan telefon: iPhone, 9 yaşında

iphone-2G

Teknoloji dünyasının en önemli insanlarından biri olan Steve Jobs, tam 9 yıl önce bugün devrimsel bir telefon olarak nitelendirdiği ilk iPhone modelini tanıttı.

Oldukça mütevazi teknik özellikleriyle şimdilerde yüzüne bile bakmayacağımız iPhone 2G, çoklu dokunmatik ekranı, uygulama mağazası, multimedya ve internet desteği, itunes ile orijinal film ve müzik oynatma gibi özellikleriyle klavyeli telefonların pabucunu dama atarak akıllı telefon kavramını teknoloji dünyasına kazandırdı.

Apple, gerçekten devrimsel bir cihaz olan ilk iPhone telefonundan sonra bugüne kadar 11 farklı iPhone modelini daha piyasaya sürdü. Bugün akıllı telefon pazarının en güçlü şirketi konumunda olan Apple’ın sadece akıllı telefonları değil, piyasaya sürdüğü neredeyse her ürün satış rekorları kırıyor.

İlk iPhone modelinden sonra iPhone 3G, 3GS, 4 ve 4s gibi küçük ekranlı akıllı telefonlar üretmeye devam eden Apple, Steve Jobs’un ölümünden sonra iPhone 5 ile birlikte daha büyük ekranlı cihazları piyasaya sürmeye başladı.

iphone-6s-plus

Geçtiğimiz yıl Eylül ayından tanıtılan en yeni iPhone modelleri 6s ve 6s Plus, yine yenilikçi bir özellik olan baskıya duyarlı ekran “3D Touch” teknolojisiyle piyasaya sürüldü. Akıllı telefon pazarını adeta bir maestro gibi yöneten Apple, bu yıl tanıtımını yapacağı iPhone 7 cihazında kulaklık girişini ortadan kaldıracak.

Steve Jobs’un 2007 yılında Macworld etkinliğinde yaptığı ilk iPhone tanıtımını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler