Bitcoin’in Mucidi Nobel Ekonomi Ödülüne Aday Gösterildi! - Robotizma
İnternet

Bitcoin’in Mucidi Nobel Ekonomi Ödülüne Aday Gösterildi!

Bitcoin

Elektronik para birimi Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, Nobel Ekonomi Ödülüne aday gösterildi.

Merkez Bankaları ve resmi kuruluşların denetiminde olmayan, tamamen bağımsız elektronik para birimi Bitcoin, Nobel Ekonomi Ödülüne doğru ilerliyor.

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009 tarihinde Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirildi, fakat bu isim büyük ihtimalle gerçek bir kişiye ait değil. Çünkü Satoshi Nakamoto hakkında hiç kimse bir şey bilmiyor.

Ancak bu durum Nakamoto’nun Nobel Ödülüne aday gösterilmesine engel görülmemiş. Kaliforniya Üniversitesinde görev yapan finans profesörü olan Bhagwan Chowdhry Nakamoto’yu Nobel Ekonomi Ödülüne aday gösterdi.

bitcoin-2

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin, ilk olarak 1998 yılında Wei Dai tarafından “cypherpunks” e-posta listesinde, merkezi bir sistem yerine kriptografi kullanılarak yaratılan ve işletilen para fikri olarak ortaya atılmıştır.

İlk Bitcoin tanımı ve konsepti 2009’da kriptografi e-posta listesinde Satoshi Nakamoto tarafından basılmıştır. Satoshi 2010’un sonuna doğru kendisi hakkında pek bilgi vermeden projeden ayrıldı. Bu zamandan beri camia birçok geliştiricinin Bitcoin’le çalışmasıyla büyümüştür.

Modüler akıllı telefon Puzzlephone, özellikleriyle dikkat çekiyor!

Kaynak: Bitcoin

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler