Baidu'nun sürücüsüz otomobili testlerini tamamladı - Robotizma
Otomobil

Baidu’nun sürücüsüz otomobili testlerini tamamladı

baidu-autonomous-car-2
Baidu

Çin’in en büyük arama motoru olan Baidu, sürücüsüz otomobil teknolojilerine yatırım yaparak Google ile rekabette geri kalmamaya çalışıyor.

Baidu bir süre önce BMW i3 otomobiline sürücüsüz araç teknolojisini entegre ederek test sürüşlerine başlamıştı. Pekin’de bir otobanda yola çıkan sürücüsüz otomobil 30 kilometre boyunca sorunsuz bir şekilde hareket ederek testleri tamamladı.

baidu-autonomous-car

Sürücüsüz otomobilin Pekin’in yoğun trafiğinde şerit değiştirme, trafik durumuna göre yavaşlama ve hızlanma, farklı bir yola sapma gibi manevralarını test eden Baidu, bu testler sırasında aracın bir ara 100  kilometre hıza ulaştığını da belirtiyor.

Baidu’nun sürücüsüz araç teknolojisi AutoBrain, yüksek çevre algılama teknolojisi sayesinde araçları, nesneleri, engelleri ve şeritleri  tespit edebiliyor. AutoBrain sisteminde 3 boyutlu yol verilerinin bulunduğu Baidu’nun yüksek otomasyonlu sürüş haritaları da (HAD) yer alıyor.

Baidu’yu sürücüsüz otomobil teknolojisi alanında bir çok rakip bekliyor. Apple, Tesla, Google, Volvo, Mercedes, Nissan ve BMW gibi birçok firmanın 2020 yılında sürücüsüz otomobillerini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler