Amerika’nın en değerli teknoloji girişimi: Palantir - Robotizma
Teknoloji

Amerika’nın en değerli teknoloji girişimi: Palantir

palantir-technologies-big-data

Geçtiğimiz hafta büyük veri analitiği hizmeti veren Palantir Technologies isimli şirketin yeni aldığı yatırımla birlikte 20 milyar dolar değerlemeye ulaştığını duyurmuştuk.

Amerika’nın en değerli girişimi olarak gördüğümüz Palantir hakkında, bu yazıyla sizlere daha fazla bilgi sunmak istedik. 2004 yılında Alex Karp isimli bir girişimci tarafından kurulan Palantir, CIA, NSA ve FBI gibi Amerika’nın güvenliğini sağlayan teşkilatlara büyük veri analitiği hizmeti sunuyor.

palantir-gotham

Yani, ABD bir teröristin veya dolandırıcının izini bulmak için Palantir’in geliştirdiği teknolojileri kullanıyor. Palantir için, 11 Eylül saldırılarının ardından terör örgütlerine karşı etkin bir şekilde savaşan Amerikan ordusunun en büyük destekçisi diyebiliriz.

El-Kaide terör örgütünün eski lideri Usame bin Ladin, 2011 yılında yakalanıp öldürüldüğünde herkes CIA’in büyük başarısını konuşuyordu. Ancak, CIA’in bin Ladin’i yakalamasını sağlayan istihbaratın kaynağı Palantir’den başkası değildi.

Şu sıralar Irak, Suriye ve Afganistan’da, terör örgütleri DAEŞ ve El-Kaide’ye yönelik operasyonlarını sürdüren ABD ordusu, operasyonlarını yine Palantir’in geliştirdiği yapay zekaya dayalı teknolojileri kullanarak yürütüyor.

Apple, Microsoft ve Google gibi teknoloji devleri Amerika’nın en değerli teknoloji şirketleri gibi gözükse de, bizim gözümüzde en değerli şirket olan Palantir ABD’nin gizli koruyucusu olarak kalmaya devam ediyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler