Amazon, kendi ARM tabanlı işlemcilerini satmaya başladı - Robotizma
Amazon

Amazon, kendi ARM tabanlı işlemcilerini satmaya başladı

Kendi ARM tabanlı işlemcilerini satmaya başlayan Amazon, yarı iletken pazarına giriş yaptı. E-ticaret ve teknoloji devi Amazon, geçtiğimiz yıl Ocak ayında İsrail merkezli yarı iletken üreticisi Annapurna Labs şirketini 350 milyon dolar karşılığında satın almıştı.

2011 yılında kurulan ve bir süredir çalışmalarını sürdüren Annapurna Labs bugün geliştirdiği ARM tabanlı Alpine serisi çipsetlerini duyurdu. Akıllı ev ürünlerinde kullanılmak için tasarlanan işlemciler şimdiden Asus, Netgear ve Synology gibi üreticiler tarafından kullanılmaya başlanmış.

arm-architecture

İsrail merkezli Annapurna, 32-bit ARMv7 ve 64-bit ARMv8 mimarileri üzerine geliştirilen çipsetlerin WiFi router cihazları,çoklu depolama üniteleri, UHD video yayın cihazları ve nesnelerin interneti kavramıyla birlikte son dönemde giderek yaygınlaşan akıllı ev ürünleriyle yüksek performans gösterdiğini belirtiyor.

Amazon, düşük güçle çalışan çipsetlerle Intel’in hakimi olduğu yarı iletken pazarına giriş yapmış oldu. Ancak Bloomberg’in raporuna göre şirket, Intel tarafından domine edilen sunucu pazarına yönelik çipset üretimi yapmayı planlamıyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler