Airbus drone düşürme sistemi geliştirdi - Robotizma
Drone

Airbus drone düşürme sistemi geliştirdi

Airbus-Counter-UAV

Kişisel hobi amaçlı kullanılan insansız hava araçları, havaalanları, askeri tesisler, enerji santralleri ve uçuşa yasak olan bölgelerde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Birçok drone üreticisi kullanıcıların uçuşa yasak bölgelerde kullanım yaparak başlarını tehlikeye sokmamaları için gerçek zamanlı uyarı sistemleri geliştiriyor.

Uçak üreticileri de amatör drone kullanıcılarının neden olabileceği kazaları engellemek için kendi drone düşürme sistemleri geliştiriyor. Geçtiğimiz yıl Boeing firması drone düşürmek için geliştirdiği lazer sistemini tanıtmıştı.

Uçak siparişinde geçen yıl Boeing’i  geride bıraktığını açıklayan Airbus firması da, insansız hava araçlarının tehlikeye neden olabilecek yerlerde kullanılmasını engellemek için, drone algılama ve düşürme sistemi geliştirdi.

Airbus Counter-UAV isimli sistem 5 ila 10 kilometre arasındaki mesafelerde tarama yaparak insansız hava araçlarını tespit ediyor ve gerektiğinde sinyal boğucu ile düşürme yapıyor.  Radar ve kızılötesi kameralarla çalışan tespit mekanizmasının yanında navigasyon destekli gerçek zamanlı yön bulucu sistemine sahip olan Counter-UAV bu sayede insansız hava aracını kullanan pilotun yakalanması için yer tespiti yapabiliyor.

Airbus’ın geliştirdiği avcı sistem drone’ları düşürmekle kalmıyor aynı zamanda geçici bir süreliğine kontrolü ele alabiliyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler