ABD hükümeti Volkswagen’e dava açtı - Robotizma
Otomobil

ABD hükümeti Volkswagen’e dava açtı

volkswagen

ABD hükümeti, Alman otomobil devi Volkswagen’in, dizel motorlu araçlarda karbon salınımı değerlerini özel bir yazılım kullanarak 40 kat düşük gösterdiğinin ortaya çıkmasıyla başlayan dieselgate skandalının ardından ilk hamlesini yaptı.

Temiz Hava Yasa’sını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD hükümeti tarafından dava edilen Volkswagen’i ağır cezalar bekliyor. Dünya çapında 11 milyon dizel motorlu aracı etkileyen hilenin, ABD’de 600 bin araçta kullanıldığı belirtiliyor.

Volkswagen şu ana kadar resmi olarak bir ceza yememiş olsa da, dieselgate skandalının ortaya çıkmasından bu yana milyarlarca dolarlık değer kaybetti. Şirketin neredeyse tüm dünyada satışları yüzde 20’den fazla oranda azaldı. ABD hükümetinin açtığı davanın yanı sıra Amerika Çevre Koruma Dairesi’nin de, Volkswagen’e yaklaşık 18 milyar dolar civarında bir ceza keseceği öngörülüyor.

Tarihin en büyük şirket skandallarından birine imza atan Volkswagen, Kasım ayında yaptığı açıklamayla şirkete milyarlarca dolara mal olan dizel motorlu araçların yüksek karbon emisyonu sorununu, sadece 20 dolarlık bir aparat ve bir yazılım güncellemesiyle düzelteceğini açıklamıştı.

volkswagen-dieselgate

İmajı her gün kötüye giden Volkswagen, sıfır karbon emisyonu değerine sahip elektrikli otomobiller üreterek, kötü imajını düzeltmek istiyor. Volkswagen ilk elektrikli otomobil konseptini bu hafta Las Vegas’ta düzenlenecek CES 2016 Fuarı’nda tanıtacak.

Showcar CES 2016

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler