3D yazıcılı robotlar Amsterdam'da çelik köprü inşa edecek - Robotizma
3D Yazıcı

3D yazıcılı robotlar Amsterdam’da çelik köprü inşa edecek

3D-printed-bridge-MX3D

Hollanda merkezli bir girişim olan MX3D, geçtiğimiz yıl Haziran ayında 3 boyutlu yazıcılar kullanarak Amsterdam’da bulunan bir kanala çelik köprü inşa edeceğini açıklamıştı.

MX3D kurucusu Joris Laarman projenin geleceği ve çalışma sistemine yönelik yeni açıklamalar yaptı. Otomobil üretim fabrikalarında kullanılan endüstri robotlarına 3D yazıcıları entegre ettiklerini söyleyen Laarman, 6 eksenli olarak hareket edebilen robotların 3D yazıcılarla küçük miktarda çelikleri basarak katmanları oluşturduğunu ifade ediyor.

3D-printed-bridge-MX3D-01

3D yazıcılarla geliştirilen bu robotik sistemle tamamen insandan bağımsız olarak çelik köprü inşa edilecek. Sistemin daha iyi çalışabilmesi için araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdüren MX3D, köprü projesi için endüstriyel tasarım yazılımları üreten Autodesk ile işbirliği yapıyor. Yapımına 2017 yılında başlayacak çelik köprü projesi birkaç hafta içerisinde tamamlanacak.

3D-printed-bridge-MX3D-02

Hollanda merkezli firma geliştirdikleri 3 boyutlu otonom baskı sisteminin, üretim ve inşaat alanında birçok projede kullanılabileceğini belirtiyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler