3D Yazıcı ile üretilen buhar tribünü deniz suyunu içme suyuna çeviriyor! - Robotizma
Teknoloji

3D Yazıcı ile üretilen buhar tribünü deniz suyunu içme suyuna çeviriyor!

3D-printed-tribune

Son yıllarda küresel ısınma nedeniyle meydana gelen iklim değişiklikleri beraberinde kuraklık tehlikesini de getirdi. Henüz tam anlamıyla bir kuraklık yaşanmasa da gelecekte yaşanabilme tehlikesi yüzünden önlemlerin şimdiden alınması gerekiyor.

Gelecekte herhangi bir kuraklık yaşanması halinde bir şekilde deniz suyunun arıtılıp içilmesi ön görülüyor. Bu sebeple tüm dünyada deniz suyu kullanımına yönelik adımlar atılıyor.

Geçtiğimiz Nisan ayında, dünyanın en büyük tarımsal üretim bölgesi olan Kaliforniya eyaleti, yaşanan kuraklık sebebiyle acil durum ilan edilerek su tasarrufuna yönelik önemli adımlar attı.

Dünyanın en hızlı baskı yapan 3D yazıcısı: Nexa3D NX1

İçme suyunun önemli bir bölümünü denizden karşılamak için 1 milyar dolar değerinde deniz suyu arıtma tesisi kurulması için çalışmalara başlandı. 2016 yılında faaliyete geçmesi planlanan tesiste günlük 54 milyon galon içme suyu arıtımı yapılacak.

Dünyanın en büyük enerji şirketlerinden General Electric mühendisleri ise, deniz suyu arıtma işlemini daha ucuza getirecek bir buhar tribünü geliştirmeyi başardı.

GE-3D-printed-tribune

Enerji santrallerinde kullanılan tribünlerin minyatür versiyonunu 3D yazıcı ile üreten GE mühendisleri, yeni buhar tribünü ile deniz suyunu hiper soğutma döngüsüne sokarak, tuz ile suyun birbirinden ayrılmasını sağlıyor.

3D baskı ile üretilen buhar tribünü geleneksel deniz suyu arıtma sistemlerinden sekiz kat daha az enerji harcıyor. General Electric, bu inovasyon ile gelecekte yaşanabilecek kuraklık tehlikelerine kalıcı bir çözüm sağlanabileceğini belirtiyor.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler