2015 Yılının En Önemli 20 Teknoloji Olayı - Robotizma
Teknoloji

2015 Yılının En Önemli 20 Teknoloji Olayı

Autodesk-Fusion-360-HoloLens

2015 yılında teknoloji dünyasında birçok önemli gelişme yaşandı. Bizde bu yılın en önemli teknolojik gelişmelerini hatırlamak ve hatırlatmak için bir araya getirdik.

İşte Yılın En Önemli 20 Teknoloji Olayı

Tesla Motors, elektrikli araçları için otomatik pilot özelliğini kullanıma sundu.

tesla-autopilot

SpaceX’in Falcon 9 roketi taşıdığı uyduları yörüngeye bıraktıktan sonra yeryüzüne dikey olarak iniş yaparak dünya tarihine geçti.

falcon-9-orbcomm-11

Beyaz şapkalı iki hacker, bağlantılı araçların binlerce kilometre öteden hacklenebileceğini ortaya çıkardı. İki kafadarın Jeep Cherokee otomobilini hacklemesinden sonra Fiat Chrysler, 1.4 milyon aracını geri çağırdı.

jeep-cherokee

Apple’ın ilk giyilebilir cihazı Apple Watch satışa sunuldu

Apple-Watch

Volkswagen dizel otomobillerinin karbon salınımı değerlerini düşük gösterdiğini itiraf etti. 11 milyon aracı geri çağıran Alman otomobil devi milyarlarca dolar zarara uğradı. Şirketin son çeyrekte otomobil satışları yüzde 20’den fazla oranda azaldı. Volkswagen, milyarlarca dolara mal olan dizel motorlu araçlardaki emisyon sorununu, sadece 20 dolarlık bir plastik akış transformatörü ve yazılım güncellemesi ile çözeceğini açıkladı.

volkswagen-dieselgate

Microsoft’un geliştirdiği ilk laptop olan Surface Book satışa sunuldu.

Surface-Book-Microsoft

SpaceX ve Hyperloop Tech şirketleri süper hızlı ulaşım projesi Hyperloop için çalışmalara başladı. Hyperloop Tech şirketi Ocak ayında ilk testlere başlayacak.

hyperloop

Tesla’nın yeni elektrikli otomobili Model X tanıtıldı. 100 kilometre hıza 3.3 saniyede ulaşan elektrikli aracın, 413 kilometre menzili bulunuyor.

tesla-model-x

Aylık 400 milyon aktif kullanıcıya ulaşan Instagram, Twitter’ı geride bıraktı.

instagram

iPhone 6s ve 6s Plus 3D Touch ve Live Photos özellikleriyle birlikte geldi.

iphone-6s-6s-plus

Alphabet isimli çatı şirketi altında yeniden yapılanmaya giden Google, tüm alt şirketlerini ve hisselerini bu şirkete devretti.

alphabet

Jack Dorsey, işleri bir türlü yoluna koyamayan Twitter’a CEO olarak geri döndü.

CEO-Jack-Dorsey

Apple 12.9 inçlik yeni tableti iPad Pro’yu, Apple Pencil kalemi ile birlikte satışa sundu.

iPad Pro

Saab 9-3 platformunun fikri mülkiyet haklarını 40 milyon dolara satın alan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yerli otomobil çalışmalarını TÜBİTAK bünyesinde başlattı. Bakan Fikri Işık, yerli otomobilin 2019 yılında piyasada olacağını açıkladı.

yerli-otomobil

Windows 10, iOS 9  ve OS X El Capitan yayınlandı.

windows-10

Meerkat ve Periscope uygulamalarının yayınlanması ile birlikte mobil canlı yayın, bu yıl oldukça popüler hale geldi.

periscope

İki tekerlekli Hoverboard araçları yılın en çok satan teknoloji ürünlerinden biri oldu. Ancak pil standartlarına uygun olmayan birçok kalitesiz ürünün piyasaya sokulmasıyla Hoverboard’ların kullanımı birçok yerde yasaklandı.

hoverboard

Türkiye tarihinin en büyük siber saldırısına maruz kaldı, Anonymous önderliğinde “tr” uzantılı adreslere yapılan DDoS saldırıları sonucunda birçok devlet kurumu ve bankanın sitelerinde aşırı yavaşlama ve çökme sorunları yaşandı.

anonymous-turkey

Microsoft HoloLens artırılmış gerçeklik cihazını tanıttı. Samsung, Oculus ile birlikte geliştirdiği Gear VR sanal gerçeklik cihazını satışa sundu.

Autodesk-Fusion-360-HoloLens

Airbus tarafından geliştirilen iki motorlu E-Fan elektrikli uçağı Manş Denizi’ni geçmeyi başardı.

Yorum yap

Fikrini paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler